Новини

   ПП Animal Clinic, яка є визнаним лідером серед надавачів ветеринарн ...

   ТОВ «Руки-Ножиці» увійшло до Реєстру надійних та інвест ...

     Під час частих відключень електроенергії генератор с ...

Що варто знати про пенсію в Україні?

Дата: 2024-08-19
Переглядiв: 563

   Норми виходу на пенсію в Україні є важливим елементом соціальної політики держави, оскільки вони визначають умови та вік, при досягненні якого громадяни можуть отримувати пенсійне забезпечення. Відповідно до чинного законодавства, право на пенсію залежить не лише від віку, але й від тривалості страхового стажу, що впливає на розмір виплат. Зміни в пенсійному законодавстві, які регулярно вводяться, мають на меті адаптацію системи до демографічних та економічних викликів, що постають перед країною. Розглянемо детальніше сучасні норми та умови виходу на пенсію в Україні.

   Наразі, у період з 01.01.2024 по 31.12.2024, як чоловіки, так і жінки, мають право вийти на пенсію у віці 60 років. При цьому страховий стаж, що дозволить скористатися цим правом, повинен бути не менше 31 року. Дані норми продиктовані ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

   Водночас важливо розуміти, що страховий стаж, необхідний для набуття права виходу на пенсію у 60 років, наразі не є сталим і збільшується щорічно на 12 місяців. Це означає, що у період з 01.01.2025 по 31.12.2025 необхідний стаж буде складати вже 32 роки, а у 2028 році він зросте до 35 років. 

   Якщо у осіб, що претендують на отримання пенсійного забезпечення, недостатньо трудового стажу, вони отримають право вийти на пенсію після досягнення 63 або 65 років. Так, у 63 роки мають право вийти на пенсію особи, що мають від 21 до 31 року страхового стажу. Якщо такий стаж все ще буде відсутнім на момент досягнення 63 років, такі особи отримають право вийти на пенсію у 65 років, за умови наявності від 15 до 21 року страхового стажу. Зазначимо, що вказаний стаж теж підлягає збільшенню на 12 місяців щорічно. 

   Якщо ж до 65 особа не отримав достатньо страхового стажу для виходу на пенсію, тобто 15 років, то у такому випадку особа може отримати тільки державну соціальну допомогу. Таку допомогу призначає не пенсійний фонд, а органи соціального захисту. 

   Якщо особі, що планує вихід на пенсію, не вистачає трудового стажу, його можливо докупити. Сплатити можна як всю суму єдиного внеску за необхідний період одразу, так і сплачувати внески поступово, набуваючи при цьому потрібний стаж. Варто додати, що за період, коли особа була працевлаштована, або зареєстрована як ФОП, докупити стаж неможливо.