Постановою Кабміну від 27.05.2020 було затверджено програму стимулювання економіки України.
Під час пандемії Україна, як і весь світ, була змушена скоригувати пріоритети державної політики, аби не допустити поширення захворювання та врятувати життя людей. Після введення карантину та інших обмежувальних заходів Україна змогла уникнути сценарію Італії та продемонструвала динаміку, схожу на динаміку таких держав, як Польща та Румунія.
З введенням адаптивної моделі карантину, який мінімізує втрати у сфері економіки, населення та бізнес повинні бути готовими до переходу на нові соціальні стандарти до того моменту, поки буде винайдено вакцину або ефективний спосіб лікування захворювання. Звісно, діяльність більшості підприємств була суттєво обмежена, багато хто втратив доходи та опинився на межі закриття. Також ситуація погіршується рецесіями у глобальній економіці. Через це падіння ВВП прогнозується на рівні
4,8%.
Водночас глобальні зміни створюють для української економіки і нові можливості, а саме:
зростання попиту на продовольство при зниженні пропозиції;
переміщення промислових виробництв з Азії в Європу, ближче до ринків збуту;
нарощування експорту високотехнологічної промислової продукції з використанням інформаційних технологій.
Саме тому сьогодні Україні потрібна ефективна програма стимулювання економіки, яка допоможе подолати негативні наслідки пандемії COVID-19 з найменшими втратами та скористатися новими можливостями для забезпечення довгострокового сталого економічного зростання.
Мета програми - впровадження протягом 2020—2022 років комплексної системи нових можливостей стабілізації та сталого розвитку економіки України і підвищення рівня зайнятості населення шляхом збереження існуючих і стимулювання створення нових високопродуктивних робочих місць з гідними умовами праці.
Економічна криза, спричинена пандемією COVID-19, формує потребу у лібералізації та дебюрократизації трудових відносин та розвитку більш гнучких форм організації трудових відносин. Ще дві середньострокові сфери реформування - це виробництво та міжнародна торгівля. Уряд планує створити можливості для розвитку власного виробництва, розширити та диверсифікувати зовнішньоекономічні зв’язки з іншими державами світу з урахуванням національних пріоритетів. Для періоду постпандемії програма планує заходи економічного стимулювання для цифровізації економіки, впровадження інновацій та створення робочих місць. Крім того, важливим завданням залишається розв’язання структурних проблем, що були актуальні ще до виникнення кризи.
Підходи до розроблення Програми:
Крім того, сформовано зведений перелік пріоритетних видів економічної діяльності. Серед них: комп’ютерне програмування, надання інформаційних послуг, виробництво хімічних речовин і хімічної продукції, наукові дослідження і розробки, освіта, водопостачання, каналізація, поводження з відходами, виробництво машин і устаткування, поштова і кур’єрська діяльність, телекомунікації (електрозв’язок), транспорт, складське господарство, сільське, лісове та рибне господарство, охорона здоров’я та надання соціальної допомоги, виробництво основних фармацевтичних продуктів та фармацевтичних препаратів.
Зазначений підхід дав можливість розробити план заходів з виконання цієї Програми, що містить короткострокові ініціативи та заходи з підтримки економіки за секторальними та функціональними напрямами.
Короткострокові ініціативи:
контроль дотримання обмежувальних заходів;
забезпечення готовності медичної системи;
антикризові завдання з розроблення сценаріїв у разі погіршення ситуації з ковідом.