Новини

  ТОВ «ТІДВЕЙ» було внесено до Реєстру надійних і інвестиційн ...

   ТОВ "ПФКУ Тактікал Груп" стало переможцем у номінації &qu ...

     Для нас велика честь та неймовірна радість повідомит ...

Мобінг: Як створити здорове робоче середовище та що говорить закон

Дата: 2024-09-18
Переглядiв: 646

   Здорові та дружні стосунки в колективі є ключем до успішної роботи будь-якої компанії. Атмосфера поваги, підтримки й взаєморозуміння не лише сприяє продуктивності, але й допомагає працівникам відчувати себе цінними. Однак у реальності на робочих місцях можуть виникати конфлікти, що переростають у цькування — явище, відоме як мобінг. 

   Мобінг — це систематичні дії або бездіяльність з боку роботодавця чи колег, спрямовані на приниження честі, гідності та ділової репутації працівника. Ці дії можуть включати психологічний або економічний тиск, створення ворожої атмосфери, що ускладнює виконання професійних обов’язків.

   До грудня 2022 року правове регулювання цього явища було відсутнє, і довести факт цькування в суді було майже неможливо. Однак із введенням Закону № 2759, що набув чинності 11 грудня 2022 року, ситуація змінилася. Закон вніс зміни до Кодексу законів про працю України (КЗпП) та Закону про колективні договори, визначивши поняття мобінгу та встановивши відповідальність за нього.

Роль роботодавця в запобіганні мобінгу

   Відповідно до нового законодавства, роботодавець зобов’язаний вживати заходів для запобігання мобінгу. Зокрема, у колективних договорах мають бути прописані положення щодо протидії та припинення мобінгу, а також заходи для відновлення прав працівників, які стали його жертвами.

   Також закон зобов’язує роботодавців проводити профілактику, інформаційні та навчальні заходи для запобігання мобінгу, а також забезпечувати захист фізичного і психічного здоров'я працівників.

Як розпізнати мобінг?

   Якщо систематичні жарти або критика постійно спрямовані на одного працівника, принижують його та створюють напружену атмосферу, це може бути проявом мобінгу. Роботодавець повинен мати чіткі механізми для розслідування таких випадків і притягнення винних до відповідальності.

Законодавча відповідальність і наслідки для роботодавця

   Законом передбачено, що у разі підтвердження факту мобінгу працівник може розірвати трудовий договір за власним бажанням без обов’язкового відпрацювання і отримати вихідну допомогу у розмірі не менше ніж тримісячний середній заробіток. Також передбачена компенсація моральної шкоди та відшкодування витрат на лікування, якщо внаслідок мобінгу було завдано шкоди здоров’ю працівника.

   Мобінг тепер регулюється статтями 2-2, 44, 173 і 237-1 Кодексу законів про працю України, а також новою статтею 173-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 

Відповідальність за вчинення мобінгу

 

  Правопорушники

  Санкція
За перше порушення Повторне порушення протягом року або порушення, вчинене групою осіб
  Громадяни

Штраф 50—100 нмдг* (850—1700 грн) або громадські роботи 20—30 годин

Штраф 100—200 нмдг (1700—3400 грн) або громадські роботи 30—50 годин

Посадові особи та фізособи-підприємці, які використовують найману працю

  Штраф 100—200 нмдг (1700—3400 грн) або громадські роботи 30—40 годин

  Штраф 200—400 нмдг (3400—6800 грн) або громадські роботи 40—60 годин


* Неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

   Адміністративна відповідальність для осіб діє з 23 грудня 2022 року.